Ankara Buharlı Koltuk Yıkama
Buharlı Koltuk Yıkamada Kampanya!
7 Kişilik mindersiz oturma grubu temizliği 250 TL, minderli oturma grubu temizliği 300 TL. Kanepe, yatak, baza temizliğinde ekstra indirimleri kaçırmayın!
TÜMÜNÜ GÖR

Etimesgut Halı Yıkama

Anasayfa » Etimesgut Halı Yıkama

Etimesgut Halı Yıkama

Geçici olarak halı yıkama hizmeti vermemekteyiz. Koltuk yıkama hizmetimizden faydalanmak isterseniz buraya tıklayıp bilgi alabilirsiniz ya da 0312 244 01 40 numaralı telefonla görüşebilirsiniz.

Kaplan Halı Yıkama 2012 yılından bugüne kadar Etimesgut halı yıkama denince akla gelen lider firmalardandır. El dokuma halısından makine halısına kadar geçen süreçte halıların temizliği her zaman önemli bir yer tutmuştur.

Kaplan Halı Yıkama Fabrikası olarak; kirlenmiş halılarınızı özenle temizleyerek hijyenik bir ortamda yaşamanızı sağlıyor, tamir gerektiren halılarınızı tamir ediyor, overlok hizmeti veriyoruz.

Geçmişten Günümüze Halı

Tarihi insanlık kadar eski olan halılar, günümüzde ev dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Halılar modern teknolojinin ve halı sektöründeki önemli gelişmelere bağlı olarak kaliteli üretimin bir parçası olmuşlardır. Orta Asya’da ilk dokunan halıların ihtiyaç sebebi sıcak bir zemin olmasını sağlamak amacıyla kullanılan hayvan postlarının artık bulunamayışıdır. Zemin üzerine kullanmak için bulunan yaygılar zamanla desenleştirilerek bugünkü modele gelinmiştir. Türkiye, halı üretiminde önemli yere sahip olmakla birlikte dünyanın her yerine ihracat yapan konumuna gelmiştir.

Halının üretim yapılması için kullanılan halı tezgâhları, üzerine işlenen ipliklerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılır. İlk zamanlar el ile üretimi yapılan halı dokumacılığı makinede üzerinde de üretim yapılmakta. Dokuma tezgâhlarının eskisine nazaran azaldığı günümüzde özel el yapımı halı üretimi yapan halı ustaları kültür ve değerlerini halı üzerine ilmek ilmek dokumaya devam ediyor. Her ilmeğin her düğümün anlattığı hikaye farklıdır.

Halı Motiflerinin Anlamları

Halı alırken de yaşam tarzımıza uygun olarak aldığımız halılarda bulunan motiflerle evimizdeki dekoratif uyum bir birine bağlıdır.  El halısı tercih edenlerin kullandıkları halının en iyisi olduğunu bilirler. Halı üzerinde bulunan motiflerin bazı anlamlar vardır.

Halı sanatında kullanılan renkler kadar motiflerinde anlamları farklıdır. Kırmızı renk sevgi ve dostluğu ifade eder. Mavi renk ise umudu anlatır. Yeşil rengin anlamı ayrılıktır.

Kuş Motifi: Halı üzerinde bulunan kuş motifleri ölümü simgelemektedir.

Yaşam ağacı Ölümsüzlüğü anlatmak için kullanılan yaşam ağacının üzerinde ise can kuşu kullanılır.

Koç Boynuzu Motifi: Gücü cesareti ve erkekliği ifade eder

Meyve Motifler: Halı üzerinde birbirinden farklı olarak kullanılan Nar ve karpuz gibi meyveler doğurganlık ifade eder.

Küpe Motifi: Halı üzerindeki küpe ifadesi ise evliliği, kişinin evlilik isteğinin ifade edildiği motiftir.

Halı üzerinde bulunan bu motiflerde doğum, ölüm, ölümsüzlük, hayat temaları işlenmektedir. Halı ustası el yapımı halılarına motifleri ilmek ilmek halıya işler.

Eskiyen halılarında tamiri önemlidir. Zamanla yıpranan el dokuma ve yün halıların desenlerinde ya da saçaklarında atmalar yaşanır. Halının üretilmesi kadar tamir edilerek eski haline getirilmesi de önemlidir. El emeği göz nuru halıların profesyonel halı tamiri yapan ustalara emanet etmek gereklidir.

Değerli müşterimiz, temizlik ekiplerimiz maske, eldiven ve galoş kullanarak çalışmakta olup sizlerin de sağlığı için çalışma ortamında bulunmamanızı rica ederiz.
close
Tıkla Ara